Connect with us

Hi, what are you looking for?

جهان

بازداشت صدها نفر در جریان تظاهرات در روسیه

دست‌کم هزار نفر تا کنون در جریان تظاهرات امروز مخالفان در روسیه بازداشت شده‌اند. مقام‌های روسیه برای مقابله با تظاهرات حامیان آلکسی ناوالنی، معترض روسی در زندان، ایستگاه‌های مترو در مسکو پایتخت را بسته‌اند و رفت‌وآمد در شهر را زیر نظر دارند.

هفته گذشته یکشنبه صدها هزار نفر در سراسر روسیه در اعتراض به دستگیری آقای ناوالنی، از رهبران مخالفان و منتقد ولادیمیر پوتین، تظاهرات کردند و قرار است امروز هم تجمعاتی انجام شود.

بسیاری از رستوران‌ها و مغازه‌ها در مرکز مسکو بسته شده و رفت‌وآمد در این منطقه هم ممنوع است.

در نووسیبیرسک، در سیبری که سومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو و سن‌پترزبورگ است، حدود دو هزار نفر با وجود دمای منفی ۴۰ درجه به خیابان آمده‌اند. در یکاترینبورگ هم رسانه‌های محلی از حضور بیش از ۷ هزار نفر در تظاهرات گزارش داده‌اند.

رسانه‌های دولتی در این هفته تا می‌توانستند برای مردم توضیح دادند که شرکت در تظاهرات نه تنها غیرقانونی است و پیامدهای قضایی دارد، بلکه کاملا محتمل است که ویروس کرونا هم به جان‌شان بیفتد. اما صبح یکشنبه آشکار کرد که این تلاش‌های انتظامی و قضایی و تبلیغاتی تا حد زیادی ناکام بوده.

این بار هم ویژگی اعتراضات هفته گذشته مشهود بود: شهرهای دوردست سیبری پیشگام شدند. در شهر تومسک که آلکسی ناوالنی تابستان گذشته هنگام پرواز از همان شهر مسموم شده بود، چند تن از نمایندگان مجلس شهر هم حضور داشتند و بازداشت شدند.

در شهر یکاترینبورگ در شرق کوه‌های اورال روسیه، یوگنی رویزمان که تا سال ۲۰۱۸ شهردار این شهر بود از نخستین معترضان حاضر در نقطهٔ آغاز راهپیمایی بود و می‌گفت، حتی اگر کسی نمی‌آمد، خودش به‌تنهایی می‌آمد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...