Connect with us

Hi, what are you looking for?

سیاسی

انتظارهای شهروندان افغانستان از ادارۀ تازه در ایالات متحدۀ امریکا

روی کار آمدن جو بایدن و ادای سوگند او هم‌چون چهل و ششمین رییس‌جمهور ایالات متحدۀ امریکا با واکنش‌هایی در افغانستان روبه‌رو شده‌است.

جوبایدن چهارمین رییس‌جمهور امریکا است که جنگ افغانستان را به میراث می‌برد.

رهبران افغان آغاز به کار جوبایدن را تبریک گفته‌اند.

رییس‌جمهورغنی ساعاتی پس از مراسم سوگند جو بایدن، در تویتی از یک مشارکت تازه با ایالات متحد امریکا سخن زد و گفت که افغانستان در کنار هم‌پیمان راهبردی‌اش ایستاده‌است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه نیز گفته‌است که مشتاقانه منتظر همکاری‌های حکومت بایدن دربارۀ صلح، ثبات و حقوق‌بشر است.

در همین حال، شماری از شهروندان کشور انتظار دارند تا حکومت تازه در واشنگتن به پیشرفت در روند صلح افغانستان کمک کند.

سلیمان وردک، باشندۀ کابل گفت: «از آقای جو بایدن این را می‌خواهیم که از راه فشارهای درست و معقول سیاسی گفت‌وگوهای سیاسی به مردم افغانستان در مساله صلح افغانستان کمک کند.»

عبدالاحد احمدی، باشندۀ دیگر کابل نیز افزود: «افغانان کمک‌های امریکا را کمک‌های جامعه جهانی را به سال‌های بعدی هم خواهان استند.»

ستیف کول، یک تحلیل‌گر پر آوازۀ امریکایی به روزنامه نیویارکر نوشته‌است که بایدن در حالی به کرسی ریاست جمهوری تکیه زده‌است که شمار نیروهای امریکایی به در افغانستان ۲۵۰۰تن کاهش یافته‌است و بربنیاد توافق‌نامه دوحه باید تا چهار ماه دیگر تمامی این نیروها افغانستان را ترک کند.

مقام‌های امنیتی پیشین کشور می‌‎گویند تا هنگامی که حکومت جوبایدن دربارۀ افغانستان سیاستش را روشن نسازد، نتیجه تلاش‌های صلح روشن نخواهد بود.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان بیان داشت: «ایالات متحده امریکا تا به حال موقف جدید شان روشن نیست. ممکن بعضی حرف‌هایی از هر دو طرف گفته شود و اصلأ بحث تا که آن وضعیت روشن نشود و حکومت جدید پالیسی جدید شان در قبال افغانستان و بحث صلح معلوم نشود من فکر می کنم که همین وضعیت به همین شیوه دوام خواهد کرد.»

عتیق‌الله بریالی، معاون پیشین وزارت دفاع ملی نیز افزود: «احتمالأ تیم جدید به تعاملات منطقه یی بپردازد که چانس فشار بر طالب و پاکستان را بیشتر بسازد و در آن صورتش این امید می‌تواند شکل بگیرد که صلح یا مذاکرات منتج به یک وضعیت غیر جنگی شود.»

تحلیل‌گران امریکایی می‌گویند آن‌چه که کاهش نیافتن خشونت‌ها و به دست نیامدن یک توافق سیاسی گفته می‌شود بایدن را در انجام این مأموریت ظاهرأ در دوراهی قرار داده‌است.

ولی نصر، استاد دانشگاه جان هاپکینز هشدار می‌دهد که اگر نیروهای امریکایی پیش از توافق سیاسی میان حکومت افغانستان و طالبان از افغانستان بیرون شوند، این کشور به هرج و مرج و بحران بشری دهه نزده نود برخواهد گشت؛ اما به گفته او اگر مذاکرات دوحه نتیجه ندهند، این کار نیز خطر برگشت نیروهای امریکایی را به جنگ درپی خواهد داشت.

آقای نصر می‌افزاید: «اگر مذاکرات شکست بخورد و نیروهای بین‌المللی عقب‌نشینی کنند، این می‌تواند به معنای بازگشت به جنگ داخلی چند جانبه، هرج و مرج و بحران‌های بشردوستانه که به ظهور طالبان در دهه نزده و نود دامن زد، خواهد انجامید.»

جو بایدن، روز گذشته به‌عنوان رییس‌جمهور تازۀ امریکا سوگند یاد کرد. یک روز پیش از مراسم سوگند جو بایدن، انتونی بلینکن، نامزد وزارت خارجه ایالات متحده گفت که جوبایدن می‌خواهد به جنگ به اصطلاح “ابدی” در افغانستان پایان دهد.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...