Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

افرایش حملات طالبان بر نیروهای دولتی همزمان با تلاش‌های صلح

همزمان با آغاز فصل تازۀ جنگ در کشور چهار ولایت کلیدی از جمله کندهار، هرات، بلخ وننگرهار نیز گواه حمله‌های گستردۀ طالبان استند.

برخی از کارشناسان امور امنیتی ، این حمله‌ها را نشانه‌هایی از افزایش فشارهای طالبان بر حکومت و نیز گونه‌یی از قدرت‌نمایی این گروه در مذاکرات صلح می‌دانند.

ازسوی دیگر در بیست‌وچهار ساعت اخیر در جنگ‌ها و رویدادهای ضد امنیت در پنح ولایت کشور، شانزده تن از نیروی دولتی جان باختند و چهارده تن دیگر زخم برداشته‌اند.   
 
به گفتۀ مقام‌های محلی در هرات، در ماه حمل، تمامی ولسوالی‌های این ولایت گواه جنگ‌هایی شدند؛ اما ولسوالی‌های شیندند، اوبه، پشتون زرغون، کشک کهنه، گلران، غوریان و چشت شریف، بیشتر ناامن شده اند.

در این ماه در هرات، خشونت‌ها به‌اندازه‌یی اوج گرفتند که تنها در هفته نخست ماه رمضان، سی‌وشش حمله بر بخش‌هایی از این ولایت انجام شدند.

سید وحید قتالی – والی هرات در این باره بیان داشت:«موتربمب متوقف‌شده در شیندند بود، انفجارشده در زنده‌جان بود و یک مورد هم موتربمبی بود که آنان در گلران آماده کرده بودند که خودشان نتوانستند استعمال بکنند.»

همانند ولایت غربی هرات، در سال‌های گذشته، بلخ در شمال نیز از ولایت‌های امن کشور بود؛ اما در یک‌ماه اخیر، از خشونت‌های بی‌پیشینه‌یی در این ولایت گزارش داده شده است.

از ولسوالی‌های بلخ، چمتال، چاربولک، دولت آباد، شولگره، کشنده، زاری و چارکنت، هم‌چون بخش‌هایی نام بُرده می‌شوند که در این مدت در ولایت بلخ، بیشتر جنگ‌زده بوده‌اند.

افضل حدید – رییس شورای ولایتی بلخ گفت:«جنگ‌های بسیار شدید میان طرفین درگیر رخ داده و تلفاتی هم به نیروهای مخالفین وارد شده و هم تلفاتی به نیروهای دولتی ما.»

… و اما کندهار ولایت کلیدی دیگر در جنوب کشور، از چندماه بدین‌سو گواه درگیری های سنگین است. ولسوالی‌های ژیری، پنجوایی، ارغنداب، دند و ارغستان بیشتر گواه حمله های گسترده‌یی طالبان بوده‌اند.

هرچند ارغنداب و ژیری، پس از عملیات‌های نیروهای دولتی، امن‌تر شدند؛ اما پنجوایی و ارغستان، همچنان گواه ناامنی‌هاستند.

سیدجان خاکریزوال – رییس شورای ولایتی کندهار گفت:«کار و بار نیست، می‌گویند بیایید جهاد است، جنگ است، بیایید کندهار را بگیریم؛ نه کندهار گرفتنی است، نه جنگ شرعی است، این را که تمام علما گفتند.»

در این میان، در ولایت شرقی ننگرهار نیز در ماه حمل، خشونت‌ها افزایش یافتند و در ولسوالی‌های سرخ‌رود، خوگیانی، شیرزاد و اچین، جنگ‌هایی به‌راه افتادند.

عطاالله خوگیانی – سخنگوی والی ننگرهار گفت:«وقت و ناوقت در شماری از ولسوالی‌ها بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی ما حمله می‌کنند که خوشبختانه در پاسخ به آنان حملاتی انجام می‌شود و شکست داده می‌شوند.»

حیات‌الله حیات – سرپرست وزارت امور داخله گفت:«گفت‌وگوهای صلح، کار بزرگان ماست! کار ما؛ در هرجا طالب، مخرب یا جنایت‌کار سربلند کرد، سرکوبش وظیفه ماست! این را به نیروهای امنیتی و دفاعی ما گفته‌ایم.»

در چنین اوضاعی، نهادهای امنیتی نیز بر آماده‌گی‌های‌شان در راه‌اندازی عملیات‌ها در برابر طالبان و داعش تأکید دارند.

نهاد‌های امنیتی، افزایش حمله‌های طالبان را بر شماری از ولایت‌های کشور، بخشی از عملیات بهاری این گروه می‌دانند؛ اما طالبان تاکنون، آغاز عملیات بهاری‌شان را اعلام نکرده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...