Connect with us

Hi, what are you looking for?

افغانستان

اعلام آماده‌گی پنتاگون برای خروج کامل نیروهای امریکا از افغانستان

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا (پنتاگون) یک‌بار دیگر آماده‌گی‌اش را برای خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان اعلام کرد.

جان کربی، سخن‌گوی پنتاگون می‌گوید که هرگاه رییس‌جمهور ایالات متحده تصمیم کامل شدن روند خروج سربازان امریکایی را از افغانستان تا اول ماه می تأیید کند، فرماندهان امریکایی آماده‌اند این تصمیم را به روش منظم و مؤثر عملی سازند.

جان کربی در این باره افزود: «وزیردفاع آستین هنگامی که ما در کابل بودیم گفت که اگر تصمیم برای تکمیل روند خروج سربازان از افغانستان گرفته شود، او اطمینان دارد که جنرال کنیت مک کینزی، فرمانده فرماندهی مرکزی و جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان این کار را به روش مصون، منظم و موثر انجام خواهند داد.»

همزمان با این، آلمان می‌گوید که خروج شتاب‌زده از افغانستان نباید منجر به بازگشت طالبان به قدرت گردد.

هایکو ماس، وزیرخارجه آلمان اظهار داشت: «ما خواهان بیرون شدن همه نیروهای نظامی از افغانستان بربنیاد شرایط استیم. این‌کار بیش از هر چیز به موفقیت در مذاکرات صلح مرتبط است. ما نمی‌خواهیم یک خروج زودهنگام از افغانستان برای بازگشت طالبان به خشونت و تلاش برای دستیابی به قدرت از طریق نظامی فراهم گردد؛ ما در اینجا مسؤولیت بزرگی داریم.»

درهمین حال، واشنگتن هشدار می‌دهد که ادامۀ خشونت‌ها در افغانستان جلو پیشرفت را در روند صلح افغانستان می‌گیرد.

لیندا توماس گرینفیلد، نمایندۀ همیشه‌گی امریکا در سازمان ملل تصریح کرد: «خشونت‌های جاری به‌شمول قتل‌های هدفمندانه برغیرنظامیان فقط غیرقابل پذیر اند. خشونت جلو پیشرفت را به‌سوی صلح پایدار می‌گیرد. خبرنگاران، مدافعان حقوق‌بشر و کارمندان دولتی نمی‌توانند در ترس زنده‌گی کنند. ما این خشونت‌ها را محکوم می‌کنیم. برای این‌که روند صلح پایدار باشد، باید به حقوق‌بشر جهانی همه افغانان به‌شمول زنان، دختران و اعضای جوامع اقلیت حرمت بگزارد.»

عادله راز، نمایندۀ همیشه‌گی افغانستان در سازمان ملل نیز بیان داشت: «تنها در ماه روان، مژده واحدی، سدیه سادات، شبنم رووفی که در جلال‌آباد کشته شدند همه در سنین بیست سال بودند. همین هفته گذشته نیز چهار زن دیگر در یک انفجار بر موتر حامل آنان در کابل جان باختند. ما باید نام‌های همه آنان را به یادداشته باشیم.»

بربنیاد آمارهای سازمان ملل متحد تنها در دو ماه نخست سال روان میلادی هشتاد تن در حمله‌های هدفمند در افغانستان جان باخته‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...