Connect with us

Hi, what are you looking for?

جهان

اردن ۳ عضو گروه داعش را پس از آنکه به افغانستان سفر کردند به طور غیرحضوری محاکمه کرد

این سه نفر در سال ۱۳۹۸ به افغانستان سفر کردند تا در جنگ با نیروهای امریکایی و طالبان به گروه داعش بپیوندند، و با هشت نفر دیگر در اردن که در این کشور حملات را برنامه ریزی می کردند، در تماس بودند.

گزارش از سلام تایمز و ای اف پی

یک پولیس اردنی به تاریخ ۲۲ عقرب ۱۳۹۷ در حالی نگهبانی می کند که اعضای یک گروه متهم به دست داشتن در حمله ۱۳۹۵ در محکمه امنیت دولتی در عمان پایتخت اردن محاکمه می شوند. محکمه ۱۰ نفر را در ارتباط با یک حمله مرگبار در ماه قوس ۱۳۹۵ در کرک که مسؤلیت آنرا داعش به عهده گرفت، محکوم به حبس کرد. [خلیل مزراوی/ای اف پی]

عمان — محکمه اردن به روز چهارشنبه (۲۴ جدی) ۱۱ نفر را به اتهام پیوستن به گروه داعش و برنامه ریزی حملات بالای كلیساها و منسوبین امنیتی در این سلطنت، با حبس سنگین مجازات کرد.

از جمله این متهمین سه نفر به صورت غیرحضوری پس از آن محکوم شدند که آنها در سال ۱۳۹۸ برای پیوستن به گروه داعش در جنگ آن علیه نیروهای امریکایی و طالبان، به افغانستان سفر کرده بودند.

این سه متهم در افغانستان با هشت نفر دیگر که قبل از انجام دادن حملات برنامه ریزی شده در اردن تحت نام داعش دستگیر شده بودند، در تماس بودند.

بر اساس یک ورقه اتهامات، در اهداف برنامه ریزی شده حملات اردن نیروهای امنیتی و کلیساها در ولایات مفرق و زرقای این سلطنت شامل بوده اند.

زرقا محل زندگی ابومصعب الزرقاوی یک جنگجوی اردنی بود که در سال ۱۳۸۳ به القاعده پیوست و با اسامه بن لادن بیعت کرد. بعداً به اولین امیر القاعده در عراق — گروه سلف داعش تبدیل شد.

الزرقاوی در سال ۱۳۸۵ در یک حمله هوایی ایالات متحده کشته شد.

هشت نفر متهمین که در محکمه امنیت دولتی اردن حضور داشتند به روز چهارشنبه به پنج تا ۱۵ سال حبس محکوم شدند، در حالیکه کسانی که در افغانستان بودند با ۹ سال حبس محکوم شدند.

این هشت نفر به اتهاماتی به شمول «برنامه ریزی برای انجام دادن اقدامات تروریستی» و «تلاش برای پیوستن به گروه های مسلح و سازمان های تروریستی» مجرم شناخته شده بودند.

همه مجرمین به همکاری با داعش متهم بودند.

بر اساس ورقه اتهامات، اداره استخباراتی اردن پلان های جنگجویان را کشف کرده و آنها را در سال ۱۳۹۸ دستگیر کردند.

در مقابل فیصله های محکمه امنیت دولتی هیچ حق استیناف وجود ندارد.

نقشه ها و حملات افراط گرایان

اردن که یکی از اعضای ائتلاف بین المللی علیه گروه داعش در سوریه و عراق می باشد، به شمول یک حمله در قوس ۱۳۹۵ که منجر به کشته شدن ۱۰ نفر شد که عمدتاً منسوبین امنیتی بودند، حملات متعدد مرگبار افراط گرایان را متحمل شده است.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...