Connect with us

Hi, what are you looking for?

جهان

آلکسی ناوالنی بلافاصله پس از بازگشت به روسیه در فرودگاه دستگیر شد

آلکسی ناوالنی ناراضی سیاسی روسیه پس از بازگشت به کشورش از آلمان در بازرسی گذرنامه در فرودگاه بازداشت شده است. به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه مقام‌های زندان فدرال روسیه بازداشت آقای ناوالنی را تایید کرده‌اند.

او پانزده دقیقه بعد از ورود به فرودگاه دستگیر شد اما پیش از آن به هوادارانش و خبرنگاران گفت: “من می‌دانم حق با من است و از چیزی نمی‌ترسم.” او اتهام‌هایی را که به او وارد شده “جعلی” خواند.

آقای ناوالنی پیش از اینکه ماموران لباس شخصی او را با خود ببرند همسرش را بوسید و از او خداحافظی کرد.

مقام‌های روسیه می‌گویند او مقررات آزادی مشروط خود را نقض کرده است.

ناوالنی

پرواز آلکسی ناوالنی که از مخالفان سرشناس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است قرار بود در فرودگاه ونوکووای مسکو بنشیند اما این پرواز در آخرین لحظه تغییر مقصد داد و در فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو در مسکو به زمین نشست.

آقای ناوالنی برای اولین بار بعد از سفر به آلمان برای درمان “مسمومیت با سم نوویچوک” به کشورش برمی‌گشت. آقای ناوالنی دولت روسیه را عامل این مسمومیت می‌داند اما دولت روسیه این را تکذیب می‌کند.

به آقای ناوالنی هشدار داده شده بود که در بدو بازگشت ممکن است دستگیر شود با این وجود او و همسرش بعدازظهر یکشنبه با پروازی از برلین راهی فرودگاه ونوکووای مسکو شده بودند. او از هوادارانش خواسته بود به استقبالش بروند.

هواداران آقای ناوالنی برای استقبال به این فرودگاه رفتند اما محل فرود این پرواز تغییر کرد. پلیس مقابل فرودگاه ونوکووا را با نرده‌های فلزی بسته بود و برخی از هواداران آقای ناوالنی را دستگیر کرد و مانع شد با تاکسی به محل جدید فرود هواپیمای او بروند.

پلیس یکی از طرفداران آقای ناولنی را که به استقبالش به فرودگاه رفته بود دستگیر می‌کند
توضیح تصویر،پلیس یکی از طرفداران آقای ناولنی را که به استقبالش به فرودگاه رفته بود دستگیر می‌کند

انتقادها به دستگیری ناوالنی

برخی از مقام‌های غربی خواستار آزادی “فوری” آقای ناوالنی شده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از بازداشت آقای ناوالنی انتقاد کرده است.

آقای پومپئو در توییتر نوشت: ”از تصمیم بازداشت آلکسی ناوالنی بسیار نگران شدم. رهبران سیاسی که اعتماد به نفس دارند، از رقبایشان نمی ترسند و نیازی نمی بینند که مخالفان سیاسی خود را بازداشت یا علیه آنها خشونت اعمال کنند. ”

جیک سولیوان هم که پس از شروع ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا (سه روز دیگر) مشاور امنیت ملی او خواهد بود، خواستار آزادی فوری آقای ناوالنی و مجازات کسانی شده که قصد جان او را کردند.

شارل میشل رئیس شورای اروپا خواستار آزادی فوری آقای ناوالنی شده است. دونالد توسک رهبر فراکسیون محافظه‌کاران در پارلمان اروپا هم گفت زندان قبلا نتوانست ناوالنی را در هم بشکند و این بار هم نمی‌تواند.

سوتلانا تیخانوفسکایا از رهبران مخالف الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس گفت این دستگیری اقدامی خطرناکی است که روسیه را از یک بدیل سیاسی محروم می‌کند.

گابریلیوس لندزبرجیس وزیر خارجه لیتوانی که خانم تیخانوفسکایا در آنجا در تبعید است از سران اتحادیه اروپا خواسته است تحریم‌های تازه‌ای را برای روسیه در نظر بگیرند.

درمان در آلمان

آلکسی ناوالنی ۴۴ ساله اواسط تابستان گذشته در روسیه مسموم شد و مدتی در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستانی در آلمان در کما بود.

او بعد از بهبودی گفت که از طریق یک مامور اطلاعاتی سرویس جاسوسی روسیه از جزییات حمله و چگونگی مسموم کردن آگاه شده است.

دولت روسیه ادعاهای آقای ناوالنی از جمله این که ولادیمیر پوتین شخصا دستور حمله به او را داده، رد کرده است.

آقای ناوالنی در روسیه به ظن سوء‌استفاده از بودجه بنیادی که برای مقابله با فساد پایه‌گذاری کرده، با تحقیقات قضایی روبرو است.

مقام‌های روسیه همچنین می‌گویند او شرایط مربوط به حکم حبس تعلیقی خود را رعایت نکرده و در مهلت تعیین‌شده در ماه دسامبر خود را به ماموران معرفی نکرده است.

آلکسی ناوالنی ماه اوت سال گذشته در پروازی داخلی در روسیه از هوش رفت و هواپیما به دلیل وخامت حال او مجبور به فرود اضطراری شد. او مدتی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در شهر اومسک بستری شد و بعد از آن برای درمان به آلمان منتقل شد.

دولت آلمان مدتی بعد اعلام کرد که آزمایش‌های سم‌شناسی شواهد آشکاری از مسموم شدن آلکسی ناوالنی با عنصری از گروه سم اعصاب نوویچوک را نشان می‌دهد.

آلکسی ناوالنی که نامش با افشاگری‌های مربوط به فساد مقام‌های روسیه مطرح شد، تا کنون چند بار به زندان افتاده است.

او می‌خواست در سال ۲۰۱۸ در انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد شود اما به دلیل محکومیت‌های قبلی از شرکت در انتخابات منع شد.

آقای ناوالنی رای‌گیری جنجالی برای اصلاح قانون اساسی در روسیه را “کودتا” و “نقض قانون اساسی” خواند. این اصلاحات به آقای پوتین اجازه می‌دهد که برای دو دوره دیگر در پست ریاست جمهوری باقی بماند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

خبر های بیشتر دیگر :

سیاسی

هیأت امارت اسلامی امروز به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، به روسیه رفته است تا در نشست مسکو که در باره‌ی افغانستان...

سیاسی

شماری از سیاسیون می‌گویند که ماموریت خلیلزاد برای صلح افغانستان ناکام بوده است و سبب خلق مشکلات زیاد شده است

بازرگانی

برق وارداتی ازبیکستان به 400 میگاوات افزایش یافتپس از حدود یک هفته قطع برق ازبیکستان به کشور، شرکت برشنا امروز در اعلامیه‌ای گفته است...